Musím říct, že mám fakt štěstí na lidi ve svém životě a čím jsem starší, uvědomuji si to s velkou vděčností. Věřím na to, že když budu na druhé laskavá, budou oni laskaví na mě. S tímto přesvědčení proplouvám svým životem, možná i trochu naivně.
Nedávno se mi ale stalo, že jsem se setkala s toxickým chováním a byla jsem z toho kompletně „perplex“. Dokonce jsem si musela vygůglit, co to toxické chování vlastně je a jak se projevuje. Nešlo mi do hlavy, že se něco takového reálně děje. Vlastně mi to přišlo jako z nějaké reality show – takže to asi reálné je, že? 🙂
Moje reakce byla samozřejmě bombastickou přehlídkou všech mých nefunkčních přesvědčení – potřeba obhajovat se, vysvětlovat a zuřivý vztek. No a co teď s tím?

Zásadní je nehledat vysvětlení, proč se mi to stalo nebo proč mi to ten člověk udělal. To je velká past. Nikdy nenajdete uspokojivou odpověď. Vlastně nemá smysl se „tím druhým“ vůbec zabývat.
Co ale můžete udělat, je pohlédnout na situaci jako na možnost něco se naučit. Tady je pár doporučení:
Bezprostředně po setkání s toxickým chováním je dobré zklidnit bouřící emoce. Mít po ruce například Bochovky Rescue je fakt výhodou. Mám taky výbornou zkušenost s metodou EFT. Postupné ťukání po meridiánových drahách a odříkávání pozitivních afirmací prokládaných jadrným vyjadřováním svých emocí, je k nezaplacení! Po 20 minutách jste schopni se nad situací i pousmát.
S dostatečně klidnou hlavou je dobré se zamyslet se nad tím, co se odehrálo a co si z toho můžu odnést.
Zeptejte se sebe, proč jste reagovali, tak jak jste reagovali? Možná se vám to stalo už v minulosti? Dělali jste to třeba v dětství? Nebo tak dokonce reagoval někdo jiný vedle vás?
Mě vyplul napovrch obraz hodnotícího pohovoru v práci, kdy mi nadřízená říkala, že je za mnou kopec práce, ale že to nikdo nevidí a že se musím „více prodat“. „Jakože fakt lidi nevidí, co dělám a musím je o tom přesvědčovat?“ Pak jsem si vzpomněla na svoje staré oblíbené přesvědčení – musím být perfektní. „Ty jo, jakože mě někdo říká, že nejsem perfektní?“ Takhle jsem identifikovala několik skvostných přesvědčení…
Není potřeba se v tom pitvat, jen si identifikujte, co v tom příběhu slyšíte a co vám to připomíná z minulosti. A že tohle už vám dosloužilo. Budete se divit.
Můžete si položit i otázku – proč ta situace vůbec vznikla? Možná jste zrcadlili druhé osobě jeho/její citlivé téma? Třeba jste udělali v minulosti něco podobného vy? Znovu, není cílem zkoumat danou osobu, ale sebe. Taky je důležité nebrat se moc vážně a zkusit si to užít. Drama do života patří.
Pokud se v situaci zacyklíte, určitě je dobré vyhledat kouče nebo terapeuta, který vám to pomůže rozmotat. Za NLP vám určitě doporučuji například techniku Tři pozice vnímání, která vám dá na situaci úplně jinou perspektivu. Pojmenovaná přesvědčení se potom dají různými NLP technikami „přeformátovat“ na funkční. Řešení se vždycky najde.
Hodně zdaru.
S laskavostí,
Mili