Tvoříme si svou realitu?

od | Lis 3, 2022 | Blog

Oblíbená fráze mnoha vzdělávacích seminářů, YouTube videí a nově i podcástů: „Vytvořte si svou realitu!“ No jo, ale jak na to?!

Pravdou je, že svůj svět vnímáme přes filtry a naučené vzorce chování. 

Už v dětství jsme se naučili, že když venku začne poletovat sníh, asi tam bude i zima a automaticky se choulíme do šály a očekáváme omrzlé tváře. Když slyšíme na chodbě kanceláře zvýšený hlas šéfa, děsíme se podvědomě průšvihu a pátráme v mysli, co jsme mohli udělat špatně. No a když ještě stále sledujeme v televizi zprávy a slyšíme od paní hlasatelky, že se vše zdražuje… To už si dosaďte sami.

Ve všech těchto příkladech reagujeme zcela nevědomě na základě naučených vzorců – na základě „autopilota“, kterého v nás „někdo“ zapnul a s tvorbou své reality tak máme pramálo společného. Řešení je na první pohled jednoduché, i když pro realizaci asi ne úplně, ale nabízí se… vypněme autopilota a začněme si řídit svůj život sami. Ze sněhu se dá postavit sněhulák a dá se u toho užít dost legrace, šéf na chodbě se pravděpodobně raduje z nového projektu a jde vám pogratulovat. A televizi radši vůbec nepouštějte…

Udělejte si seznam 3 věcí, u kterých víte, že je v životě momentálně nemáte úplně pod kontrolou, ale chcete si je vzít zpět od svého autopilota a vytvořit si v nich svou vlastní realitu. 

Můžete začít u malých věcí, které vás jen tak lehce otravují, ale už celkem dlouho… Vždycky, když začnete podvědomě reagovat podle naučeného vzorce, zastavte se a jen to pozorujte. Nemusíte nic hodnotit, jen tomu dejte tu pozornost a zkuste překvapit sám sebe nějakou jinou reakcí. Místo stěžování si – si třeba udělejte z tématu srandu, místo nadávání si – se třeba běžte projít okolo domu. Dosaďte si to svoje… Uvidíte, jak se svět okolo vás začne malými krůčky měnit.

Chcete si přečíst podobné články?

Čas žít v ženských energiích…

Čas žít v ženských energiích…

Někde jsem v zápalu posledních měsíců a práce na svém novém byznysu pozapomněla vnímat sama sebe… bytí ve flow, drobné každodenní radosti, a hlavně svou ženskou energii! Dneska jsem si vzpomněla, že jsem vlastně povahou „kavárenský povaleč“ a ideální den – je pro...

číst více